Pátek 22. června 2018
svátek má Pavla, zítra Zdeňka

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SLEDOVANÉ TÉMA

  Policie začala s výslechy v kauze Čapí hnízdo

  18.02.2018 12:00 / krimi google+ twitter facebook

  Vyšetřovatelé zahájili první kolo výslechů svědků v kauze údajného padesátimiliónového dotačního podvodu týkajícího se farmy Čapí hnízdo. V kauze čelí obvinění Andrej Babiš, jeho manželka Monika, švagr i dvě děti z prvního manželství i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a dalších pět manažerů spojených s Agrofertem.

  Čapí hnízdo lupa
  Kauza je údajně vykonstruovaná | Archiv

  Vyšetřovatel pražské kriminálky Pavel Nevtípil se nejprve zajímá o členy výboru středočeského dotačního úřadu, kteří dotaci na výstavbu luxusního areálu v roce 2008 odsouhlasili. Výbor vede hejtman a jeho členové jsou zároveň krajskými zastupiteli.  

  Výsledky kauzy se zřejmě dozvíme za mnoho let
   

  Tento týden chtěl podle informací Práva Nevtípil vyslechnout tři svědky, ale pondělní výslech, na který měl dorazit někdejší středočeský hejtman a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS), byl zrušen. Ve středu přišla podle zjištění Práva na řadu výpověď nynější poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové, v pátek dalšího nejmenovaného bývalého člena výboru středočeské regionální rady.

   

   „V obecné rovině naše rada ty projekty nevyhodnocovala ani je nekontrolovala. V té době vůbec nebylo známo, že v jednom z těch stovek projektů figuruje tato osoba,“ narážela poslankyně Langšádlová na Andreje Babiše. Praxe podle ní fungovala tak, že žadatelé předkládali projekty na dotační úřad ROP Střední Čechy, který je vyhodnocoval. „Byly tam stovky takových žádostí, které úřad prověřoval, plus tam byli vždy dva externí hodnotitelé. My jsme pak dostali průměrné číslo, jak byl daný projekt vyhodnocen, a rozhodovali o množství prostředků,“ citují Langšádovou Novinky.cz. Z výslechu prý měla neutrální pocit, vyšetřovatel Nevtípil podle ní dělá profesionální práci. Babišovi s Faltýnkem hrozí za dotační podvod pět až deset let vězení, premiér je navíc stíhán i za poškozování finančních zájmů EU.

  redakce | bleskove.cz

  Témata: Čapí hnízdo
  Komentáře ke článku
  loading...