Pátek 22. června 2018
svátek má Pavla, zítra Zdeňka

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  HUDEBNÍK BIOLOG

  Zpěvák Dan Bárta se s ostravskými biology podílel na aplikaci o vážkách!

  11.11.2017 16:00 / celebrity google+ twitter facebook

  O výjimečném muzikantovi Danu Bártovi se traduje, že dokáže s vážkami trávit celé týdny. Rád je loví, zkoumá i objevuje. Momentálně inspiroval vědce k vymyšlení aplikace, která pomůže lidem vážku rozpoznat a dozvědět se o ní zajímavé informace. 

  Dan Bárta. lupa
  Dan Bárta rád chodí bos - i do restaurací. | Showpix

  Lovec vážek je název aplikace, na které se podílel zpěvák Dan Bárta. Kromě hudby se věnuje biologii a vážky dokonce i studuje na katedře biologie a ekologie. Právě na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity našel nadšence pro svůj nápad.  

  Aplikaci si můžete zdarma stáhnout na googlu jako Dragonfly Hunter CZ.
   

  „S touto aplikací si mohou všichni milovníci přírody zpestřit výlety a procházky kolem vody i trochou poznání,“ uvedl mluvčí univerzity Adam Soustružník pro Právo. Zájemci mají také možnost získaná data z daného místa odeslat i s fotografií do databáze. Takto může každý přispět k vědeckému výzkumu, který umožní zlepšit ochranu přírody. „V budoucnu by navíc uživatelé mohli poznávat i další živé tvory,“ doplnil Soustružník.

   

  Vážky jsou podle ekologů velmi důležitou součástí přírody. „Jejich prostřednictvím můžeme indikovat i globální změny prostředí, včetně klimatu,“ vysvětlil pro Právo jeden z autorů aplikace Aleš Dolný. „Dokážeme sledovat změny vodního i suchozemského prostředí pod vlivem člověka. Často jsou takzvanými deštníkovými druhy, to znamená, že jejich ochranou zajistíme ochranu řady dalších, třeba i nepříbuzných druhů,“ zmínil. 

   

  Dan Bárta (47) si nyní kromě nové aplikace užívá i nedávno (v srpnu) narozeného syna, kterého má s manželkou Alžbětou Plívovou. Také nyní připravuje koncertní vystoupení na Slovensku, kde v prosinci zazpívá v bratislavském Divadle Arena a v donovalském Galileu.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...