Sobota 21. července 2018
svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SMUTNÁ REAKCE

  Skandál! Šéf činohry ND se zase převedl! Donutilovu hru bylo třeba zlikvidovat!

  03.04.2017 00:30 / celebrity google+ twitter facebook

  Tohle se tedy opravdu povedlo. Sotva něco dokázal, už kritizuje někoho, kdo toho dokázal mnohem víc a do divadla přivedl desítky tisíc lidí! Řeč je o šéfovi činohry Národního divadla Danielu Špinarovi a herci Miroslavu Donutilovi.

  Donutil, Špinar lupa
  Donutil Špinarovi nemůže přijít na jméno a naopak! | Archiv

  Špinar se velmi nevybíravě otřel o rekordní hru, která se v Národním hrála 23 sezon. Nazval ji “nacucaným klíštětem, které bylo třeba vykroutit”! To se zřejmě Donutila, který hrál hlavní roli a koncem loňského roku to musel ukončit, velmi dotklo.

   

  Šestistá repríza byla derniérou. Špinar, kvůli kterému z divadla odešlo nebo bylo vyhozeno několik dobrých herců, rozhodl, že Sluha dvou pánů se dál reprízovaz nebude. 

   

  „Důvodů, které mě k derniéře Sluhy dvou pánů vedly, bylo několik. V závěrečné fázi šlo už víceméně o externí představení, kde snad kromě dvou výjimek neúčinkovali herci našeho souboru. Inscenace nebyla v dobré kondici, všechny role se v průběhu let několikrát přezkušovaly, takže to často nedávalo smysl ani v rámci nějakých vazeb. Prostě to umělecky nebylo na dobré úrovni," řekl pro Aktuálně.cz ředitel činohry Daniel Špinar.  

  Šéf činohry Špinar označil hru s Donutilem Sluha dvou pánů za nacucané klíště!
   

   

  Tím naštval ale tisíce diváků, kteří představení viděli. „Co to může být za chudáka, který nazve takové dílo něčím, co není v dobré kondici? My na tom byli čtyřikrát. Bylo to skvěle udělané, úspěšné a hlavně to divadlu nosilo peníze. Co je to za neskutečně namyšleného a arogantního floutka, který likviduje Národní divadlo?,” ptá se paní Božena, která do Národního chodí už třicet let. 

   

  „Tedy jsem spíš chodili. Teď minimálně. Protože to, co se tam teď po Špinarově a Burianově nástupu děje, je spíš k pláči než k smíchu. Jsou to experimenty, které diváky dvakrát zrovna nelákají,” dodala divačka.

   

  Sám Daniel Špinar prý ale nepomlouvá Sluhu dvou pánů jako dílo samotné. „Nemíním zpochybňovat Sluhu dvou pánů jako fenomén, viděla ho půlka národa, hrál se dvacet tři let a vydělal spoustu peněz. Ale po těch letech se z něj stalo veliké nacucané klíště, které bylo nutné vykroutit," prohlásil Špinar a jinými slovy tak vlastně řekl, že úspěšnou hru bylo třeba zlikvidovat!

   

  „Dovedli jsme to do šestisté reprízy a důstojně ukončili. Spousta lidí v divadle mě varovala, že se zničím ekonomicky, že derniéra Sluhy bude znamenat finanční likvidaci. Nestalo se," podotkl šéf činohry, který má díky řediteli ND Janu Burianovi téměř neomezené možnosti a moc. Dělá si i podle mnohých herců co chce a pokud se rozhodne někoho vyhodit, nikdo mu v tom nezabrání.

   

  Po jeho příchodu do Národního divadla, skončilo několik herců. Igor Bareš, jeho žena Antonie Talacoková, herečky Miluše Šplechtová, Hana Igonda Ševčíková nebo třeba Sabina Králová. Hovoří se i o dalších lidech. Bohužel, Špinar je chráněncem Buriana. Toho do čela Zlaté kapličky jmenoval ministr kultury Daniel Herman a k jeho případné výměně se zřejmě nechystá. To by se mohlo stát až po volbách, v případě, že bude na kultuře sedět někdo jiný. 

   

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...