Pátek 22. června 2018
svátek má Pavla, zítra Zdeňka

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VELKÉ ZMĚNY

  Křivda a neshody v Národním: Kvůli tomuhle člověku odcházejí herci!

  10.06.2016 12:10 / celebrity google+ twitter facebook

  Nejméně pět herců muselo opustit Národní divadlo za poslední dva roky. Naposledy odešel Igor Bareš. Neodešli přímo ze své vůle, ale byli víceméně odejiti, protože nový umělecký šéf Daniel Špinar je nechtěl, nepotřeboval je. Takže dostali padáka!

  Špinar Daniel lupa
  Daniel Špinar jako umělecký šéf ND v Praze chce novou hereckou krev! | Archiv ČT

  Nejenom Igor Bareš, ale i jeho žena Antonie Talacková musela z Národního odejít. Dále to byly herečky Miluše Šplechtová, Hana Igonda Ševčíková nebo Sabina Králová. S těmi se nový umělecký šéf Daniel Špinar rozloučil a oni všichni to nenesou dobře. Cítí to jako křivdu.

   

  Poslední byl zatím právě Igor Bareš. Toho sice vyhazov mrzí, ale daleko víc ho štve, že Špinar dal výpověď jeho ženě.  „Kdyby mi pan Špinar nedal výpověď rovnou při našem prvním setkání, tak jsem mu ji dal sám! Kvůli Toničce. Předešel mě jen asi o dvě minuty,“ nechal se Bareš slyšet.

   

  Problém se Špinarem, který prý do Zlaté kapličky vnesl až příliš mnoho moderních prvků, novinek a někdy prý i zmatků, není ničím novým. Začal už vloni odchodem herců, kteří právě nesplňovali představy nového uměleckého šéfa. Nový vítr chce novou krev, což v divadlech není nic neobvyklé. Nicméně vždy se většinou umělci, kteří jsou v soboru roky, drží alespoň jako persony, byť třeba externě. V tomto případě to tak nebylo. 

   

  „Asi by to bylo jiné, kdyby přišel někdo, koho si jak lidsky, tak profesně vážím. U pana Špinara to tak není. Nerozumím jeho koncepci divadla,“ podotkl herec Bareš.  

  Nejméně pět známých českých herců odešlo či spíše bylo odejito z Národního divadla po nástupu nového uměleckého šéfa Daniela Špinara. Zatím posledním je Igor Bareš.

   

  Vloni po 25 letech angažmá odešla i Miluše Šplechtová a taky to podle ní nebyl zrovna příjemný odchod.

   

  „Řekl, že by měli odejít lidé, kteří nesplňují herecké parametry jeho nové koncepce. A šlo mi o formu, jakou to dělá, o jednání s námi, které nebylo slušné. Jak jsem mluvila s kolegy, pokládají to dokonce za hulvátství. Nový šéf také prezentuje pohovory s námi herci na veřejnosti jinak, než se ve skutečnosti odehrály,“ hovořila o problému těsně před odchodem z Národního divadla tehdy Šplechtová.

   

  Zatímco někteří umělci, jako Bareš s Talackovou či Šplechtovou se uchytili jinde, jiní práci nemají. Například Sabina Králová z Velmi křehkých vztahů a dalších filmů či seriálů, pracuje u telefonního operátora. Zkrátka nabídku na angažmá zatím nedostala.

   

  Bleskove.cz chtělo dát Danielu Špinarovi prostor. Dokonce s nabídkou na extra rozhovor a zaslalo mu otázky. Jaké bylo ale překvapení, když nejenom že umělecký šéf Národního divadla neodpověděl, ale přišla odezva od tiskového mluvčího divadla Tomáše Staňka, která zní: „Dobrý den, děkujeme za Váš zájem, který nevyužijeme.“

   

  Jiný z herců, který v Národním stále působí, ale logicky o svou budoucnost má obavy, se rozpovídal víc.

   

  „Pan Špinar je sebestředný, ješitný člověk, který má pocit, že z Národního udělá asi něco, jako kdysi chtěl udělat pan Knížák z Národní galerie. Ten si taky prý vykoupil své vlastní obrazy a umístil je tam. Podobně si pan umělecký šéf obsadil ,své´ lidi, koně, nebo ty, o kterých si myslí, že budou pro něj inspirací a těch ,nepotřebných´ a lhostejno, že skvělých, kteří táhli diváky, se zkrátka zbavil. To není fér,“ myslí si umělec z Národního divadla.

   

  Kdo další z řady by mohl být tím, který ve Zlaté kapličce skončí v angažmá, zda se to vůbec plánuje, nebo, kdo se naopak do souboru chystá, není jasné. Špinar totiž patrně neumí obhájit svá rozhodnutí a své názory a nechává za sebe hovořit mluvčího...

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...