Pátek 20. července 2018
svátek má Ilja, zítra Vítězslav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DO HOR RADĚJI S KVALITNÍM PALIVEM

  V zimě je dobré tankovat naftu pro silné mrazy

  08.12.2017 04:00 / auto google+ twitter facebook

  Motoristé, kteří plánují strávit svátky na horách, by měli natankovat palivo, které vydrží i silný mráz.

  Benzina lupa
  Benzina provozuje v ČR 400 čerpacích stanic | Benzina

  Pokud teploty klesají hluboko pod bod mrazu, měli by řidiči s dieselovým motorem tankovat kvalitní palivo. „Verva Diesel si uchovává i během tuhé zimy všechny své prémiové vlastnosti – zvyšuje výkon, má posílenou mazivost a díky tomu přináší úsporu provozních nákladů. Navíc je ale díky speciálním aditivům filtrovatelná až do -26 °C. To znamená, že ani v nejtužších mrazech by řidiči neměli mít problém vůz nastartovat,“ vysvětluje Jakub Drastík, vedoucí odboru kvality z Benziny.  

  Pokud Vám auto zamrzlo, neřešte situaci doléváním aditiv, ale počkejte, až palivová soustava sama rozmrzne
    

  I zimní verze standardní nafty EFECTA Diesel splňuje normy předepsané pro zimní naftová paliva a je plně dostačující zejména pro nehorská území České republiky a během teplot, které nepřekročí obvyklé zimní hodnoty. Pokud ale řidiči vyráží do hor, měli by natankovat Vervu. „Když natankujete plnou nádrž v Praze a vyrazíte do Krkonoš a v nádrži budete mít jen běžnou naftu, můžete mít v extrémně chladných podmínkách, kdy teploty klesnou k mínus třiceti, potíže. Plánujete-li tedy pobyt v horách, dopřejte svému autu Vervu a budete mít klid,“ doporučuje Jakub Drastík.

   

  Abyste v zimě nenastartovali, nemusí nafta v nádrži přímo ztuhnout. Proto o použitelnosti nafty v zimě nerozhoduje teplota vylučování parafínů, ale tzv. filtrovatelnost CFPP (Cold Filter Plugging Point). Ta je určena nejnižší teplotou, při níž palivo projde sítem, které simuluje palivový filtr automobilu. „Při tzv. bodu zákalu, který bývá kolem -8°C, se v naftě začínají objevovat krystaly parafínů, které mohou při dalším poklesu teplot filtr ucpat. Proto je třeba udržovat palivovou soustavu a filtr v dobré kondici a před zimou si jej nechat zkontrolovat u odborníků,“ radí Jakub Drastík.

   

  Vrásky řidičům mohou v zimě způsobit nejen zanesené filtry, ale i poloprázdná nádrž v kombinaci s nízkou intenzitou ježdění. „Natankujete-li do nádrže naftu jen na pár kilometrů a pak auto na delší dobu na mrazu odstavíte, nemusí to dobře dopadnout. V poloprázdné nádrži totiž dochází ke kondenzaci vodní páry. Vysrážená voda může totiž zmrznout. Krystalky ledu se pak smíchají s naftou, což může negativně ovlivnit plynulost jízdy. V zimě proto doporučuji tankovat vždy plnou nádrž, aby byl prostor pro vysrážení vodních par co nejmenší,“ říká Jakub Drastík a dodává: „Pokud Vám auto zamrzlo, neřešte situaci doléváním aditiv. To může celou situaci ještě zhoršit. Nejlepší řešení je odtáhnout auto do tepla a počkat, až palivová soustava sama rozmrzne.“ 

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...