Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VÝZVA

  Ministerstvo podpoří vybudování stovek dobíjecích stanic pro elektromobily

  21.11.2017 12:00 / auto google+ twitter facebook

  Ministerstvo dopravy poskytne na podporu infrastruktury pro alternativní paliva 130 milionů korun. Plánuje podpořit masivní výstavbu dobíjecích stanic pro auta poháněná elektřinou.

  elektromobil lupa
  Elektromobily budou v budoucnu velkým byznysem. | MDČR

  Minimálně 125 nových rychlodobíjecích stanic pro elektromobily vyroste do roku 2021 v České republice. Jejich vybudování podpoří ministerstvo dopravy z evropských prostředků. "Z Operačního programu Doprava na ně může putovat až sto třicet milionů korun v rámci podpory infrastruktury pro alternativní paliva," uvedlo ministerstvo.  

  Do roku 2023 vznikne v Česku přes 500 rychlodobíjecích stanic.
    

  Výzvu ministerstvo dopravy vyhlásilo 13. listopadu. Konečný termín pro předložení žádostí bude 4. května 2018. "O dotaci se mohou ucházet žadatelé, kteří již na území členských států EU provozují alespoň deset veřejně přístupných dobíjecích stanic a kteří předloží komplexní projekt na vybudování sto dvaceti pěti rychlodobíjecích stanic rovnoměrně umístěných po celém území České republiky," stojí v tiskových materiálech. Maximální míra podpory ze způsobilých výdajů může v této výzvě dosáhnout až 70 procent.    

   

  Z předložených žádostí vybereme jeden projekt, který nejlépe splní požadovaná kritéria. Rozhodovat bude zejména hospodárnost a připravenost projektu,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

   

  Další tři výzvy zaměřené na vybudování tzv. páteřní sítě rychlodobíjecích stanic budou vyhlášeny v průběhu příštích tří let. "Celkem by tak nejpozději do konce roku 2023 mělo vzniknout pět set rychlodobíjecích stanic," předpokládá Ťok. Bude tak splněn cíl stanovený v Národním akčním plánu čisté mobility, který byl schválen vládou v listopadu 2015.  

   

  Vedle rychlodobíjecích stanic pro elektromobily chce Ministerstvo dopravy podpořit také výstavbu běžných dobíjecích stanic. S vyhlášením výzvy počítá začátkem příštího roku. V průběhu jara je pak v plánu ještě vyhlášení výzev na podporu výstavby plnících stanic na CNG, LNG a vodík. Celkem má Ministerstvo dopravy pro tento dotační program v rámci OPD vyčleněno 1, 2 miliardy korun. Na elektromobily se nyní zaměřuje čísnký trh - psali jsme zde, ale také česká Škoda Auto - psali jsme zde.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...