Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  UNIKÁTNÍ VŮZ

  Geniální nápad! Karavan pro vozíčkáře!

  11.11.2017 06:06 / auto google+ twitter facebook

  Pryč jsou časy, kdy museli vozíčkáři jen ležet doma u televize. Díky moderním technologiím se mohou stále více zařadit do běžného života. A vyrazit i na dovolenou s přáteli. Umožní jim to speciální karavan!

  Leošovi Fučíkovi se podařilo vymyslet a vyrobit karavan pro vozíčkáře. | Youtube

  Unikátní obytný vůz začal sloužit rodinám s handicapovanými členy. Díky speciální úpravě jim umožní jet na dovolenou bez větších omezení. „Rozhodl jsem se postavit tento karavan, abych umožnil těžce zdravotně postiženým jet na výlet, seznámit se s různými kraji i s různými lidmi,“ přiblížil svůj záměr Leoš Fučík. 

   

  K nápadu ho inspirovala vlastní zkušenost. „Zjistil jsem, že se svou hendikepovanou dcerou nemůžeme jet na pořádnou dovolenou, protože neexistuje auto, ve kterém by delší cestu ujela,“ sdělil s tím, že mezi námi žijí vozíčkáři, kteří třeba dvacet let nebyli na dovolené. „A volno si obvykle nemůže dopřát ani jejich pečovatel,“ dodal.

   

  Mladá generace hendikepovaných (17–30 let) nemá téměř žádnou šanci trávit dovolené bez ochranitelského (často zbytečně) a mentorského doprovodu. "Mají nulovou šanci na seznámení, na dobrodružství," upozornil Fučík. Situace mladých, kteří žijí se svými rodiči v navyklé vynucené závislosti, je tristní. "To vše pociťuji především očima otce pečujícího spolu s manželkou o těžce zdravotně postiženou čtyřiadvacetiletou dceru," popsal svou zkušenost. 

  Peníze na výrobu karavanu se podařilo získat i díky benefičnímu koncertu.
   

  K realizaci svého nápadu ale potřeboval dostatek financí. Obrátil se na různé instituce a hledal sponzory. Naštěstí se potřebný obnos podařilo zajistit. „Obrátil jsem se i na Michala Horáčka a on nám velmi ochotně pomohl jak ze svých vlastních zdrojů, tak i uspořádáním benefičního vánočního koncertu,“ uvedl.

   

  Bezbariérový obytný automobil dostal jméno Charley. Oproti běžným karavanům má například širší dveře nebo zvedací plošinu. Vozíčkář může přesednout do závěsného zařízení, se kterým se dostane buďto do prostoru toalety, nebo na svoji postel, která je rozměrově navržená, aby tam měl dost místa, nebo až na místo řidiče. Vůz může řídit i člověk, který vyžaduje ruční řízení.

   

  Charley je k dispozici všem hendikepovaným a jejich rodinám či přátelům k rekreacím, výletům a zahraničním pobytům. Za tímto jedinečným nápadem stojí brněnská nezisková organizace Opus Lacrimosa, z. ú., která se věnuje pečujícím osobám.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...