Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  REKORDNÍ POČTY VÝMĚNY DOKLADŮ

  Přes 200 tisíc řidičů má propadlý řidičák!

  07.11.2017 15:00 / auto google+ twitter facebook

  O výměnu řidičského průkazu musí letos požádat extrémně vysoký počet motoristů. Jedná se o průkazy vydané během prvních deseti měsíců roku 2007, což byl z hlediska počtu vydaných řidičáků nejvytíženější rok v historii. Motoristů, kteří si propadlý doklad dosud nevyměnili, je aktuálně 222 tisíc.

  Řidičák lupa
  Výměnu dokladů není dobré odkládat. | ČT

  Celkem 439 tisíc řidičů, kterých se povinná výměna řidičského průkazu týkala, si od začátku roku požádalo o výměnu dokladu. „Pro nový doklad si tak přišlo 57 % motoristů z celkových 765 tisíc, kterým v tomto období platnost dokladu skončila,“ vyčíslilo tiskové oddělení ministerstva dopravy.

   

  O bezplatnou výměnu řidičského průkazu je přitom možné požádat už tři měsíce před vypršením platnosti. „V případě, že vám řidičák už propadl, lze o výměnu požádat i zpětně,“ uvádí ministerstvo. I v takovém případě je výměna ve standardní lhůtě zdarma.  

  Motoristé často nechávají návštěvu úřadů na poslední chvíli a pak stojí dlouhé fronty.
    

  Pokud nepožádáte o nový doklad včas a budete řídit i po uplynutí jeho platnosti, riskujete pokutu až 2 500 korun. „Do konce roku zbývá vyměnit ještě 326 tisíc průkazů,“ upřesnilo ministerstvo s tím, že do tohoto údaje spadají lidé, kteří si propadlý doklad ještě nevyměnili a ti, kterým platnost řidičského průkazu skončí během listopadu a prosince.

   

  Největšímu počtu dokladů skončí platnost v posledních dvou měsících roku v Praze, v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

   

  Výměna průkazů se letos netýká jen motoristů, ale také vůdců plavidel a členů lodních posádek. Na platnost svých dokladů si musí dát pozor především profesionálové, tedy vůdci plavidel jiných než malých, kterým byl průkaz vydán od 1. 5. 2004 do 31. 12. 2014.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...