Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ELEKTROMOBILY NA VZESTUPU

  Auta na elektřinu by měla zahltit čínský a snad i český trh!

  06.11.2017 12:45 / auto google+ twitter facebook

  V elektromobilech spatřují mnozí budoucnost dopravy. Čína dokonce plánuje masivní rozvoj aut na alternativní pohon a chce se stát v tomto směru supervelmocí.

  Elektromobil. lupa
  Většina elektromobilů je cenově hůře dostupná. | Youtube

  Největším distributorem elektromobilů je jednoznačně Čína. „Jen za poslední rok zde vyrobili zhruba 300 tisíc aut na alternativní pohon, což je trojnásobek oproti Spojeným státům,“ uvedl pro Českou televizi analytik Jakub Musil. 

   

  Čínští výrobci ale mají mnohem větší plány. „Do roku 2025 by měla být v Číně i pětina aut na alternativní pohon,“ uvedl Musil s tím, že Čína chce omezit klasická auta i kvůli narůstajícímu smogu ve velkých městech. Vzhledem k tomu, že čínská města jsou hustě zalidněná a mnozí obyvatelé potřebují jet jen krátkou vzdálenost, byly by pro ně elektromobily ideální.  

  Do roku 2030 by u nás mělo jezdit čtvrt milionu elektromobilů. Nyní je v České republice registrováno zhruba 1 500 elektromobilů.
   

  V České republice zatím zájem o alternativní pohony není. Sice se plánuje, že do roku 2030 bude jezdit po českých silnicích přibližně čtvrt milionu elektromobilů, dosavadní vývoj tomu rozhodně nenasvědčuje. Auta na elektřinu zůstávají v České republice zcela okrajovou záležitostí.

   

  V příštím roce se přitom výrazně rozšíří nabídka vozů schopných jízdy na elektřinu. Měly by být dostupné i za přijatelnější peníze. V současné době jsou elektromobily většinou velmi drahé.

   

  "Elektromobilita Skupiny ČEZ, provozovatel nejrozsáhlejší tuzemské sítě veřejných dobíjecích stanic, zprovoznila v uplynulých dnech stanice v trojici nových lokalit," sdělil mluvčí pro obnovitelné zdroje Martin Schreier. Řidiči aut na elektřinu je najdou v Pardubicích (2 stanice), na dálnici D35 před Libercem a na 178. kilometru autostrády D1 před Brnem (2 stanice). Část sítě vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF).

   

  Skupina ČEZ v současnosti provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice – řidičům je k dispozici 85 stanic, z toho 35 rychlodobíjecích. V České republice je v současnosti registrováno už zhruba 1 500 elektromobilů. 

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...