Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DRAŽŠÍ POHONNÉ HMOTY

  Očekává se zdražení benzinu!

  03.11.2017 13:01 / auto google+ twitter facebook

  Kdo plánuje delší cestu autem, měl by si benzín nakoupit dostatečně dopředu i do zásob. Pohonné hmoty budou totiž zdražovat až do konce letošního roku, kdy by se měl Natural prodávat za zhruba 31 korun za litr.

  Benzin. lupa
  Motoristé musejí počítat s vyššími výdaji. | Pixabay

  Nabídka ropy na světovém trhu se povážlivě snižuje. „Klíčoví ropní těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem se na jednání kartelu OPEC tento měsíc podle všeho dohodnou na dalším prodloužení trvání režimu omezené těžby ropy,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. „Jejich taktika zvláště v posledních týdnech slaví úspěch a daří se jim citelně navyšovat ceny ropy,“ doplnil.  

  Na konci roku bude průměrná cena benzínu na úrovni 31 korun za litr, zatímco nafta zakončí rok na úrovni 30,20 koruny za litr.
   

  Američtí břidliční těžaři zatím na růst cen nereagují dostatečně flexibilně a nenavyšují těžební kapacitu natolik, aby zastavili růst cen ropy, nebo je dokonce začali opět stlačovat. „Nabídka ropy zůstává omezená, což při růstu poptávky, daném expanzí globální ekonomiky, nemůže ústit v nic jiného, než je právě cenový růst,“ uvedl uznávaný ekonom. U českých čerpacích stanic se však tento růst projeví tlumeněji, neboť korunové ceny benzínu či nafty porostou díky posilování koruny vůči dolaru pomaleji. Na konce roku lze i tak čekat průměrnou cenu benzínu na úrovni 31 korun za litr, zatímco nafta zakončí rok na úrovni 30,20 koruny za litr. 

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...