Pátek 17. srpna 2018
svátek má Petra, zítra Helena

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  PRUDKÉ ZDRAŽOVÁNÍ

  Cena benzínu i nafty letí vzhůru na několikaletá maxima

  18.05.2018 11:00 / auto google+ twitter facebook

  V létě se benzín Natural 95 bude nejspíše prodávat za více než 33 korun za litr, při vyhroceném geopolitickém vývoji pak za více než 34 korun za litr. Tedy i o více než dvě koruny na litr než dnes. V uplynulých 30 dnech přitom litr benzínu zdražil už o 1,20 koruny.

  Benzina lupa
  Motoristé musejí počítat s vyššími výdaji | Pixabay

  Ceny ropy na světových trzích dále rostou. A s nimi zdražují také pohonné hmoty u českých čerpacích stanic. Jen v posledních dvou dnech vylétla cenu benzínu Natural 95 o takřka 30 haléřů na litr. Podobně zdražuje i nafta. Jak cena benzínu (aktuálně 32,14 Kč za litr), tak nafty (aktuálně 31,24 Kč za litr) je nyní nejvýše od srpna roku 2015. Řidiči se přitom musí připravit na další zdražování. "Severomořská ropa typu Brent se totiž nyní prodává za více než 80 dolarů za barel. To je její nejvyšší cenová úroveň od roku 2014," uvádějí ekonomové.  

  Zdražování nekončí a opět jde hlavně o politiku
   

  Zdroje růstu cen ropy jsou v zásadě dvojí. "Prvním je ten, že ze světového trhu zmizela přebytečná nabídka strategické suroviny. Například zásoby ropy v ekonomicky nejvyspělejších zemích světa, sdružených v organizaci OECD, klesly v březnu na své tříleté minimum," vysvětluje hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. "Druhým důvodem zdražování ropy je pak poměrně intenzivní geopolitické napětí, vztažené ke klíčovým těžebním oblastem na Blízkém východě a ve Venezuele. Trh se s v souvislosti s nepokoji v pásmu Gazy a v souvislosti s odstoupením USA od vícestranné jaderné dohody s Íránem obává výpadku dodávek ropy právě z Íránu, popřípadě z celého blízkovýchodního regionu," upřesňuje.


  Zatím je však nejasné, do jaké míry budou sankcemi Washingtonu íránské dodávky ropy na světový trh opravdu ohroženy. Podobně nejasný je také další vývoj ve Venezuele, kde se o víkendu konají prezidentské volby. Pokud zvítězí stávající hlava státu, Nicolas Maduro, lze očekávat sankce ze strany Spojených států. Venezuelský režim už nyní znárodňuje některé americké podniky v zemi a ve vážném střetu s venezuelským státním ropným podnikem PDSVA je americký těžařský kolos ConocoPhillips. Dění ve Venezuele tak může snadno vést k citelným výpadkům dodávek ropy na světové trhy, které by dále podnítily ropné zdražování. Na vlně těchto obav z geopolitického vývoje, jak „íránské“, tak „venezuelské“, se pak vezou spekulanti, kteří vyhánějí cenu ropy na zmíněná maxima od roku 2014.


  "I pokud ale geopolitické obavy opadnou, v záloze zůstává Saúdská Arábie. Ta usiluje vyhnat cenu ropy až ke100 dolarům za barel, aby tak zalátala svůj státní rozpočet a navýšila valuaci státního podniku Aramco před jeho tolik očekávaným vstupem na burzu," dodává Lukáš Kovanda.

   

  V souhrnu tak lze očekávat další růst cen ropy. A tím pádem i pohonných hmot v ČR. Ten by však v příštím týdnu neměl být tak citelný jako v týdnu uplynulém. "V létě se pak benzín Natural 95 bude nejspíše prodávat za více než 33 korun za litr, při vyhroceném geopolitickém vývoji pak za více než 34 korun za litr. Tady i o více než dvě koruny na litr než v dnes. Podobně by v takovém případě zdražovala také nafta. Zdražování bude ale tlumit vývoj kursu koruny vůči dolaru. Koruna by po oslabování z posledního měsíce měla opět nastoupit posilující trend, který bude tlumit růst korunových cen pohonných hmot," uzavírá.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...