Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NEČEKANÉ ZDRAŽOVÁNÍ

  Benzín i nafta výrazně zdražují

  27.04.2018 11:00 / auto google+ twitter facebook

  Přesto, že na počátku roku odborníci hlásali, že ceny pohonných hmot budou v letošním roce stále klesat, opak je pravdou. Proč je benzín i nafta stále dražší?

  Benzina lupa
  Ceny ovlivňuje nejen ropa, ale také síla měny | Pixabay

  Cena ropy znatelně roste. Ropa Brent v uplynulém týdnu poprvé od listopadu 2014 zdražila nad úroveň 75 dolarů za barel. "Stalo se tak zejména v souvislosti s obavami trhů z odstoupení USA od vícestranné jaderné dohody s Íránem a z obnovení sankcí namířených vůči blízkovýchodní mocnosti. Ty by znamenaly omezení dodávek íránské ropy na světový trh, což by pochopitelně vedlo k její horší dostupnosti a tedy růstu ceny. Na něj nyní sázejí spekulanti, kteří vyhánějí cenu suroviny na několikaletá maxima," vysvětlil ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.  

  Benzín Natural 95 by se mohl za pár týdnů prodávat i za 35 korun
   

  Pokud se na zvýšené úrovni cena ropy udrží delší dobu, musí se čeští řidiči ještě před začátkem prázdnin, tj. do konce června, smířit s poměrně citelným zdražením pohonných hmot u našich čerpacích stanic. Litr benzínu Natural 95 se totiž stále prodává průměrně za cenu jen mírně převyšující 31 korun (konkrétně 31,18 koruny).


  Když se však ropa naposledy prodávala za 75 dolarů za barel, v listopadu před čtyřmi lety, stál litr benzínu Natural 95 průměrně 35,20 koruny. Koruna přitom tehdy byla o něco slabší vůči dolaru než dnes. Dolar se prodával za 22,10 koruny, zatímco dnes stojí 20,90 koruny. Silnější koruna působí ve prospěch nižších cen pohonných hmot. I tak ovšem při setrvání ceny ropy na úrovni kolem 75 dolarů za barel nelze vyloučit růst cen benzínu v ČR průměrně až do pásma 34,50 až 34,70. Litr benzínu by tak byl přibližně o 3,50 koruny dražší než dnes. V podobném rozsahu by zdražila také nafta, která se dnes prodává za zhruba 30,20 koruny za litr (konkrétně 30,21 koruny).

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...