Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZAPRÁŠENÁ AUTA

  Kdepak pyl! Na autech máme prach ze Sahary!

  19.04.2018 01:01 / auto google+ twitter facebook

  Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině byly povětrnostní podmínky, které přinesly žlutý prach až z daleké Sahary. Deště pak jemné částice „vymyly“ z oblaků na zem.

  Auto. lupa
  Prach auta kompletně zneprůhlednil | Internet

  Saharský prach zasypal česká auta. Dostal se kvůli větru a vzestupných proudů v severní Africe do ovzduší, odkud ho jižní výškové proudění doneslo až nad Česko.  

  Většina motoristů předpokládala, že jim auto zasypal pyl
   

  Pár dní zpátky zasahovala brázda ze západní Evropy až nad Saharu, odkud jižní proud nesl jemné částice do Středomoří a dál. V neděli kvůli tomu byla oproti modelové předpovědi mohutnější oblačnost,“ přiblížil pro server iDNES.cz Petr Münster z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

   

  Samotný přesun pouštního prachu nad Evropu není až tak výjimečný. Většinou však zůstane běžnými lidmi nezpozorován. „Pokud by nepršelo, tak se nemají takové částice jak vymýt a mohly by naše území jen přeletět. Drobné částice by jinak mohly být zachyceny maximálně stanicemi čistoty ovzduší,“ cituje iDNES.cz Münstera. Pondělní déšť za sebou zanechal prachovou spoušť, na které vydělaly hlavně myčky aut. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...