Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ROZHODUJÍ VTEŘINY

  Auta při nehodě sama přivolají pomoc a nahlásí počet cestujících

  25.03.2018 11:00 / auto google+ twitter facebook

  Systém automatického tísňového volání eCall musí mít všechna auta vyrobená od 1. dubna.

  Autonehoda lupa
  Autonehody může přežít mnohem více lidí | Policie ČR

  Systém automatického tísňového volání eCall vznikl kvůli zrychlení doby mezi ohlášením nehody a příjezdem záchranných složek. Následky nehody tím lze výrazně eliminovat. Ve vozidle je proto nainstalovaná jednotka GNSS s vestavěnou SIM kartou a hlasovým telefonem.  

  Tisíce lidí zemřou jen proto, že nedokázali přivolat pomoc
   

  Stisknutím tlačítka SOS, nebo v případě automatické aktivace senzorů nárazu, se spustí poplach a auto automaticky přenese potřebná data na centrum tísňového volání a k tomu volá na číslo 112. "Zpráva se na operační středisko dostane za 15 sekund od vystřelení airbagů. Vedle přesné polohy se operátoři dozvědí i značku auta a podle zapnutých pásů i počet lidí ve vozidle," uvádí ministerstvo dopravy.

   

  Posádka už následně komunikuje s operačním důstojníkem, který posoudí danou situaci a vyšle podle potřeby záchranné složky. Pokud posádka v případě automatické aktivace eCallu nereaguje, operační důstojník situaci vyhodnotí tak, že došlo k závažnému zranění, a vyšle na místo pomoc.

   

  Podle statistik zemře v ČR ročně pět až deset lidí kvůli tomu, že se při dopravní nehodě vážně zraní, nedokážou přivolat pomoc a není ani žádný svědek nehody, který by jim pomohl,“ uvedl pověřený ředitel oddělení Besip Tomáš Neřold. „Jde především o nehody na málo frekventovaných komunikacích v nočních hodinách. V případě těžkého zranění každá minuta rozhoduje o tom, jak vážné následky bude mít na zdraví účastníka nehody.“

   

  Některé automobilky zařízení dva roky nabízely dobrovolně. Od dubna to bude u nových vozů povinnost. V Česku je ale průměrné stáří aut kolem patnácti let, systém tak bude ještě řadu let okrajovou záležitostí. Čeští záchranáři už nicméně eCall naplno spustili a odbavili i první reálné případy. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...