Středa 15. srpna 2018
svátek má Hana, zítra Jáchym

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  RADIKÁLNÍ OPATŘENÍ

  Vykládají se blbosti, obhajuje nový zákon ministr dopravy Ťok

  26.02.2018 01:01 / auto google+ twitter facebook

  Ve stínu výročí událostí z roku 1948 nyní řeší poslanci vyvlastňování pozemků kvůli stavbě dálnic. Podle ministra dopravy v demisi Dana Ťoka (za ANO) jsou ale obavy z vyvlastňování známé z komunistického režimu neopodstatňené.

  Dálnice D1 lupa
  Vláda chce urychlit stavbu dálnic. Nový zákon má popohnat výkup pozemků. | Archiv

  Je to blbost, tvrdí současný ministr v demisi Dan Ťok. Obavy z neférového vyvlastňování pozemků kvůli stavbě dálnic jsou podle něj neopodstatněné. Alespoň takto hájí návrh zákona, který je nyní ve Sněmovně. Nový zákon o takzvaných liniových stavbách má podle něj jejich realizaci jen výrazně urychlit. „Má umožní například vstup na soukromý pozemek za účelem geologického průzkumu,“ řekl ministr dopravy v nedělní Partii na TV Prima. 

  Soukromé vlastnictví je až příliš svaté

  Už dopředu jedním dechem shazuje obavy pamětníků, kteří dobu nástupu komunistů k moci pamatují. „Tady se velmi operuje tím, že zde je nějaké nebezpečí znárodňování, to jsou blbosti, které se vykládají,“ prohlásil rezolutně Daniel Ťok.


  Návrh zákona se podle něj s rudým terorem nedá srovnávat. „Za socialismu se nikdo nikoho na nic neptal, ale teď je zase soukromé vlastnictví tak svaté, že stát si nemůže prosadit ani svůj veřejný zájem,“ posteskl si.

   

  „To kyvadlo musí být někde uprostřed. Soukromé vlastnictví je třeba chránit, ale jsou zde případy, kdy je zde veřejný zájem, který stát musí prosadit, třeba aby se všem jezdilo lépe a jednodušeji,“ uvedl ministr v demisi.


  Jak argumentoval dále, také v rozvinutých demokraciích platí, že v ojedinělých případech se musí soukromé právo překročit. „Prostě se ten soukromý pozemek vyvlastní, ale velmi férově se s tím vlastníkem stát vyrovná. Není to tak, že mu ho seberu. Je to tak udělané, aby to bylo férové. My nemáme zájem někomu něco sebrat a nechat si to bez nějakého férového vyrovnání,“ snažil se vysvětlit Ťok.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...