Středa 15. srpna 2018
svátek má Hana, zítra Jáchym

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  POHONNÉ HMOTY

  Benzin rychle zlevňuje a trend má pokračovat

  24.02.2018 06:00 / auto google+ twitter facebook

  Čeští řidiči se mohou radovat. Benzín i nafta znatelně zlevňují. A bude ještě lépe. V nejbližší době se průměrná cena benzínu v ČR sníží k úrovni 30,50 koruny za litr, zatímco průměrná cena nafty klesne k úrovni 29,60 koruny za litr.

  Benzina lupa
  Ceny budou nadále klesat | Archiv

  Cena ropy na světových trzích se v porovnání se situací před týdnem sice změnila minimálně, například barel ropy typu Brent zdražil o padesát centů, z 64,40 na 64,90 dolarů.  

  Spojené státy se chtějí stát hlavním producentem ropy
   

  "Citelný pokles cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic, který je nejvýraznějším týdenním poklesem od loňského června, má ovšem na svědomí propad cen ropy z první poloviny února. Tehdy ropa zlevnila zejména vlivem obecných výprodejů na kapitálových trzích," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. Cena severomoravské ropy Brent se snížila ze zhruba 70 na 65 dolarů za barel. "Silný tlak na pokles cen ale bude pokračovat i bez ohledu na zmíněné výprodeje, neboťameričtí břidliční těžaři rapidně navyšují svoji těžbu," upřesnil.

   

  Podle aktuální zprávy Mezinárodní agentury pro energii denní produkce Spojených států brzy předčí produkci Saúdské Arábie a do konce roku také Ruska. "Saúdská Arábie a Rusko jsou přitom dva stěžejní státy v pozadí dohody klíčových světových těžařů o omezení těžby ropy. Ta sice nadále platí a zejména v loňském roce slavila úspěch, když se zúčastněným podařilo docílit citelného růstu cen ropy. Nynější situace ve Spojených státech, již lze dokonce označit za druhou břidličnou revoluci, ale i podle Mezinárodní agentury pro energii připomíná tamní vývoj před rokem 2014, kdy došlo k přelomovému pádu cen ropy. A to právě vlivem růstu její nabídky na světovém trhu, kterou zajistili američtí břidliční těžaři. USA, jak známo, se žádné dohody o omezení těžby ropy neúčastní," popsal situaci Kovanda.

   

  Celková produkce ropy, vedená Spojenými státy, tak letos pravděpodobně překoná růst globální poptávky po strategické surovině. To promlouvá ve prospěch jejího dalšího zlevnění ze současných cen. "Je tak realistické letos očekávat ceny ropy Brent v průměru nejvýše kolem 60 dolarů za barel. V České republice se pak specificky přidá pokračování posilování koruny vůči dolaru, takže pohonné hmoty u českých čerpacích stanic budou zlevňovat hned ze dvou důvodů," uvedl ekonom.

   

  Pokud růst globální ekonomiky nepřekvapí rychlejším než nyní předpokládaným tempem, čeští řidiči mohou opravdu počítat s letošním zlevňováním benzínu i nafty. V nejbližší době se průměrná cena benzínu v ČR sníží k úrovni 30,50 koruny za litr, zatímco průměrná cena nafty klesne k úrovni 29,60 koruny za litr.

  mak | bleskove.cz

  Témata: benzin, nafta, ropa
  Komentáře ke článku
  loading...