Pondělí 20. srpna 2018
svátek má Bernard, zítra Johana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  MOTORISTÉ SI PŘIPLATÍ

  Ceny pohonných hmot rostou

  11.01.2018 10:00 / auto google+ twitter facebook

  V příštích týdnech se očekává růst ceny benzínu na 31 korun za litr. Nafta podle odhadů překoná úroveň třiceti korun za litr. I přes toto zdražení zůstávají ceny nižší, než před rokem.

  Benzin. lupa
  Ceny ovlivňuje nejen ropa, ale také síla měny | Pixabay

  Ceny ropy pokračovaly v uplynulém týdnu v překonávání několikaletých rekordů. Cena barelu ropy Brent se zejména z důvodu stále omezenější nabídky suroviny na světovýchtrzích dostala na nejvyšší úroveň od první poloviny roku 2015.  

  Ceny jsou oproti loňskému lednu nižší
   

  "Do korunových cen pohonných hmot se však zatím toto zdražování ropy tolik nepromítá. Pohonné hmoty v ČR se stále prodávají za ceny nižší, než byly na počátku roku 2017, a to navzdory tomu, že cena ropy je nyní výše. Důvodem tohoto vývoje je posilující koruna," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. Zatímco loni touto dobou se jeden dolar prodával za 25,46 koruny, dnes vyjde o více než čtyři koruny levněji. "Dolarový nárůst cen ropy je tak do značné míry absorbován právě zpevněním koruny vůči dolaru," dodal.

   

  Brzy bychom přitom měli očekávat vyšší ceny benzinu i nafty. "Zejména tehdy, setrvají-li ceny ropy na svých současných vysokých úrovních delší než jen přechodnou dobu, pocítí cenový růst i řidiči v České republice. Absorpční schopnost zpevňující koruny se totiž již z převážné míry vyčerpala," předpokládá vývoj Kovanda. Další tak dramatické zpevnění koruny k dolaru, k jakému došlo od dubna do července 2017, již nenastane. "V příštích týdnech proto očekáváme růst ceny benzínu na 31 korun za litr, zatímco nafta překoná úroveň třiceti korun za litr," vyčíslil ekonom.

  mak | bleskove.cz

  Témata: benzin, nafta
  Komentáře ke článku
  loading...