Pátek 20. července 2018
svátek má Ilja, zítra Vítězslav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NOVÉ OBCHVATY

  Silnice se nestaví, protože stát málo komunikuje, tvrdí obce

  02.01.2018 13:00 / auto google+ twitter facebook

  Stovky papírů, dokumentů, projektů a stavba nikde. Tak často vypadá budování nových silnic. Na vině je údajně ministerstvo dopravy. Ministerští úředníci zase obviňují ekology.

  Silnice Oltyně lupa
  Stavbám nových obchvatů brání často ekologové | Archiv

  Staví se příliš málo silnic. Loni v září sliboval ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zahájit v roce 2017 stavbu 140 kilometrů dálnic. To se ale nepodařilo. Z devíti takzvaných prioritních úseků začaly práce pouze na dvou částech karlovarské dálnice D6, na severní Moravě pak odstartovala přestavba čtyřpruhové silnice na dálnici D48.  

  Místo slibovaných 140ti kilometrů dálnic se letos začalo stavět jen dvacet

   
  Podle ministerstva dopravy může za neustálé odklady staveb složitá příprava, zdlouhavé výkupy pozemků, obstrukce ekologických organizací i odvolávání neúspěšných uchazečů při výběrových řízeních. „Za naší vlády se dostavělo zhruba třicet kilometrů dálnic, což není tak špatný výsledek na to, že mi moji předchůdci nenechali vůbec nic nachystáno,“ sdělil Dan Ťok webu ČT24. Řada chystaných úseků podle něj už brzy získá stavební povolení. „Je nachystáno 150 kilometrů dálnic, takže nyní se rozjede tak velká stavební sezona, jaká tady dlouho nebyla,“ slíbil ministr dopravy. 

   

  Odbornice na dopravní stavby a někdejší ředitelka úseku kontroly kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová je ale přesvědčená, že hlavní odpovědnost za průtahy při stavbě dálnic má stát. Za poslední čtyři roky, kdy resort dopravy vedli ministři za hnutí ANO (první rok Antonín Prachař a další tři Dan Ťok), k viditelnému pokroku nedošlo. Viníkem odkladů je podle ní také přístup Ředitelství silnic a dálnic. „Probíhá to tak, že starostům obcí oznámí stavbu dálnice. Vzniknou připomínky, starostové chtějí vysvětlení, proč je trasa volena právě tak a ne jinak. Nikdo se s nimi nebaví. Na jejich pozemky vyjedou dělat vrty a průzkumy. Vytvoří se odpor obyvatel, občanů, starostů, zastupitelů. Chtějí odpovědi, ale nikdo jim je nedává. A tak se v reálu takzvaně blokují stavby. Tímto systémem se nic postavit nedá,“ popsala Pošvářová pro web ČT24.

   

  Obává se, že nyní dojde k většímu tlaku na vyvlastňování pozemků a prosazování staveb i přes odpor obyvatel. Velmi často také blokují výstavbu obchvatů a nových silnic aktivisté ze sdružení Děti Země, případně další ekologové. Právě ti ale budou mít možnosti více omezeny - psali jsme zde.

  redakce | bleskove.cz

  Témata: silnice
  Komentáře ke článku
  loading...