Pátek 20. července 2018
svátek má Ilja, zítra Vítězslav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZMĚNY PRO MOTORISTY

  Bezplatné dálniční úseky i jednodušší vyřizování řidičáku

  23.12.2017 10:00 / auto google+ twitter facebook

  Příští rok přinese řidičům v České republice několik novinek a změn. Už od ledna například budou moci bez poplatku jezdit na dalších pěti úsecích dálnic, které tvoří obchvaty měst nebo přes které vedou silnice první třídy. Od července pak bude možné požádat o řidičský průkaz mimo své trvalé bydliště na jakémkoli úřadu s rozšířenou působností.

  Silnice sníh lupa
  Řidiče čeká od ledna spousta novinek | Archiv

  Bez poplatku bude od ledna nově dalších 41 kilometrů na pěti dálničních úsecích. Známka nebude potřeba na D3 kolem Veselí nad Lužnicí, na D6 mezi Chebem a Karlovými Vary, na D55 kolem Otrokovic. Bez poplatku bude nově také D52 u Pohořelic nebo část dálnice D46 u Hněvotína, což umožní bezplatné využití obchvatu Olomouce na dálnici D35. Ministerstvo dopravy tak navazuje na své rozhodnutí z minulých let, kdy ze zpoplatnění vyjmulo 145 kilometrů dálnic, které vedly nedaleko měst. O přesných úsecích jsme psali zde.

  Omezí se podvody se získáváním STK
   

  Změny čekají také stanice pro měření emisí, které budou mít od 1. ledna povinnost pořizovat fotodokumentaci měřených vozidel. Stanice zároveň budou muset být připojeny do Centrálního informačního systému ministerstva dopravy, do kterého budou obrazový záznam a výsledky měření on-line ukládat. Stejný systém už od ledna 2016 funguje na STK. "Nový způsob zaznamenávání měření emisí by měl zabránit podvodům s kontrolami," uvádí ministerstvo dopravy. "Už nebude možné, aby vozidlo, které stanici vůbec nenavštíví, dostalo protokol o úspěšné kontrole," dodává. Zároveň se zúží prostor pro to, aby vozidlo, které neprojde měřením na jedné stanici, odjelo na jinou, kde projde. 

   

  Od ledna 2018 se začnou na nových vozidlech intenzivněji objevovat tabulky registračních značek opatřené hologramem. "Autodestruktivní holografická známka je nový ochranný prvek. Nahradil ten předchozí, který byl prováděný laserem do ochranné reflexní fólie," vysvětluje ministerstvo. Holografickou známku zajišťuje, dodává a na tabulky registračních značek nalepuje přímo dodavatel tabulek. 

   

  Od 1. července 2018 budou mít motoristé možnost požádat o vydání nebo o výměnu  řidičského průkazu na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Doposud bylo nutné vyřizovat veškeré náležitosti týkající se agendy řidičů na úřadě v místě trvalého bydliště. "Dalším zjednodušením administrativy pro řidiče  je, že od července nebudou muset nosit na úřad papírovou fotografii. Úředníci budou pořizovat fotografie digitální, stejně jako je tomu u občanských průkazů," zmiňuje další novinky ministerstvo dopravy.

   

  Na jakémkoli úřadě obce s rozšířenou působností bude také možné požádat si o vydání mezinárodního řidičského průkazu, o výpis z evidenční karty řidiče, výpis z bodového hodnocení, ale také například vzdát se řidičského oprávnění. Možnost vyřizovat si potřebné doklady na jakémkoli úřadu se vztahuje i na řidiče profesionály. Týkat se totiž bude také vydání paměťové karty řidiče nebo uznání profesní způsobilosti řidiče. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...