Pátek 20. července 2018
svátek má Ilja, zítra Vítězslav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZÁSADNÍ ZPRÁVA PRO PŘEPRAVU

  Uber je taxislužba, rozhodl soud

  21.12.2017 04:00 / auto google+ twitter facebook

  Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že Uber je dopravní služba. Dopravci působící pod platformou Uber musí mít příslušné živnostenské oprávnění a splnit další zákonné podmínky. Na rozhodnutí bude reagovat i české ministerstvo dopravy.

  Uber lupa
  Uber nabízí moderní způsob zajištění přepravy | Pixabay

  Pro taxislužbu zprostředkovanou přes moderní aplikace musí platit pravidla daná zákonem o silniční dopravě. Ministerstvo dopravy už má návrh, jak umožnit těmto novým službám fungovat legálně. „Soudní dvůr svým rozhodnutím potvrzuje náš názor, že dopravci používající aplikaci Uber a podobné aplikace spadají pod taxislužbu a musejí na to mít licenci. Na druhou stranu nemůžeme moderní služby zakazovat a vracet se zpátky do minulého století. Pracujeme proto na návrhu, kdy alternativní možností k taxametrům bude mobilní aplikace,“ komentoval rozhodnutí ministr dopravy Dan Ťok.  

  Stát musí upravit zákony tak, aby odpovídaly moderní době
   

  Podle ministra dopravy není cílem návrhu zrušit taxametry. Taxikáři, kteří nabízejí svou službu na ulici a budou chtít využívat výhody, jako jsou štafly, či přednostní pruhy ve městech, budou nadále mít označení TAXI a cenu bude počítat taxametr. Při použití aplikací postačí označit si auto pro komerční přepravu pouze nálepkou, jako v některých evropských zemích. „Cenu půjde stanovit před jízdou prostřednictvím mobilní aplikace, kde si zákazník službu sám vybere a odsouhlasí sjednanou konečnou cenu. Při registraci by cestující zadal do aplikace své identifikační údaje a e-mailovou adresu, na kterou dostane doklad o přepravě,“ vysvětlil ministr.

   

  Mobilní aplikace tedy nebude počítat najeté kilometry. Má to být způsob, jak elektronicky předem schválit podmínky dopravy. Vyžadovat místopis v době navigací není podle Ťoka už nezbytně nutné.

   

  Dopravce využívající aplikace typu Uber má mít podle názoru ministra stejné povinnosti jako každý jiný dopravce v taxislužbě. Bude vlastnit příslušné živnostenské oprávnění a evidované vozidlo, řidič pak oprávnění řidiče taxislužby. A vozidlo pro komerční přepravu bude označeno například nálepkou.

   

  Dle rozsudku Soudního dvora EU bude možné stanovit společnosti Uber a dalším zprostředkovatelům taxislužby povinnosti, a to vnitrostátní právní úpravou. V rámci novely zákona o silniční dopravě bude možné upravit postavení zprostředkovatele, který bude mít povinnost zprostředkovat legální taxislužbu a uchovávat a poskytovat data o zprostředkovaných přepravách. Další podrobnosti bude možné zveřejnit až po seznámení se s úplným zněním rozsudku.

   

  Na přípravě základních principů nové legislativy ministerstvo pracuje od začátku roku se zástupci dotčených resortů a s provozovateli klasických i alternativních taxislužeb. Členové pracovní skupiny v listopadu předložili své připomínky k návrhu ministerstva. Nyní úřad připravuje podrobné znění novely zákona, kterou chce předložit v příštím roce. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...